VCinvest Václav J. ČERVENÝ

***** Truth, Love & Friendship ******

VCinvest Václav J. ČERVENÝ

***** Truth, Love & Friendship ******

Zajímavosti & novinky.


JOHN WALKER & SONS DIAMOND JUBILEE.

The Diamond Jubilee John Walker & Sons je dokonale komplexní, elegantní a evokuje kvalitně prožitý život. Je výrazně dobře strukturovaná a unikátní, plná harmonických protikladů: vyzrálá a zároveň radostně svěží, obdivuhodně složitá a zároveň elegantně prostá. To vše lze vstřebat během jediného doušku. Je čirého a jemně zlatého vzezření a výrazně hebké a přitom svěží vůně. Na patro přináší chuť čirých, jemných plodů a očistnou sladkost přecházející do vanilkové a nasládlé třísloviny. Následuje svůdná smetanovost a koření s mlhavou připomínkou kouře v závěru. Jásavá a nezapomenutelná. Výtěžek z prodeje této whisky byl darován nadaci Queen Elizabeth Scholarship Trust podporující prvotřídní řemeslné vzdělávání zaměřené na tradiční dovednosti. Firma John Walker & Sons se zavázala věnovat této organizaci nejméně 1 milion liber. Tento unikátní blend je k dostání v křišťálové lahvi Baccarat ve tvaru diamantu s prstencem ze slitiny Britannia se vsazeným půlkarátovým diamantem. Dodává se včetně dvou ručně rytých sklenek z anglického olověného křišťálu ve speciální schránce vyrobené ze sandringhamského dubu a kaledonské borovice z panství Balmoral. Schránka má vykládání z nádherné intarzie s použitím dýh pocházejících ze zemí Commonwealthu.

Roku 2012 jsme slavili šedesát let od nástupu Jejího Veličenstva královny Alžběty II. na trůn Spojeného království. Diamantové výročí je vzácná a pozoruhodná událost a na znamení toho je zde vzácná a pozoruhodná whisky dvorního dodavatele firmy John Walker & Sons. Jedná se o vznešený blend nesladových a sladových variet z nichž všechny byly vyrobeny v roce 1952, v roce nástupu Jejího Veličenstva na trůn.

 

https://www.johnniewalker.com/cs-cz/nase-whisky/john-walker-and-sons-nase-whisky-john-walker-and-sons/diamond-jubilee/?fbclid=IwAR1D0ZuSItybebceQo0EcyyaCYrPyX-ptZdftrdUfv_Wv52PBCMIC7aBaAQ


Co ovlivňuje cenu šperku

 

 

Co ovlivňuje cenu šperku

brych Nezařazené 1. 4. 2019 | 0

Proč mají 2 relativně stejné šperky obrovský rozdíl v ceně? Co ovlivňuje cenu diamantového šperku?

Mnohokrát se setkáváme s tím, že se nás lidé ptají, proč mají 2 skoro stejné šperky tak velký rozdíl v ceně. V tomto článku bychom chtěli vysvětlit, jakým způsobem se skládá cena výsledného šperku.

Zlato

U zlata rozhodují 2 faktory.

Váha zlata a ryzost zlata.

Váha zlata

Zlato vyniká svojí tažností, kujností a odolností. Je velmi měkké, ale hlavně neobyčejně kujné a tažné. V praxi to znamená, že z 1g zlata (= kulička o průměru přibližně 2 mm) lze rozklepat na folii o ploše cca 1m2 nebo udělat drát o délce 165m (při průměru 20 mikrometrů).

Zlato o velikosti 1cm3 stačí na výrobu „plechu“ o ploše 18m2.

Z výše uvedeného důvodu nekoukejte při koupi šperku na „optickou“ velikost šperku, ale na váhu v gramech.

Ryzost zlata

Ryzost zlata = čistota zlata. Jedná se o údaj o poměru obsahu drahého kovu (zlata) vůči jiné příměsi v dané slitině. Zlato ve špercích se používá ve formě slitiny většinou se stříbrem, mědí, zinkem, palladiem nebo niklem. Samostatné ryzí zlato (100% zlata) je příliš měkké a šperky z něj by byli velmi nepraktické. Palladium a nikl navíc zbarvují vzniklou slitinu a vzniklá tzv. bílé zlato. Obsah zlata v slitinách se určuje v karátech.

OZNAČENÍ

200 – zlato o ryzosti 4 karáty (označované také jako „neugold“ či „nové zlato“

250 – zlato o ryzosti 6 karátů

333 – zlato o ryzosti 8 karátů

375 – zlato o ryzosti 9 karátů

585 – zlato o ryzosti 14 karátů

750 – zlato o ryzosti 18 karátů

Nebo se také můžeme setkat s označením

14k – to je zlato o ryzosti 14 karátů – velmi často používané ve šperkařství

18k – je to zlato o ryzosti 18 karátů – velmi často používané ve šperkařství Čisté ryzí zlato bez jakékoliv příměsi je 24 karátové.

Budete-li porovnávat cenu dvou zlatých šperků, tak samozřejmě, že vzhled je to první, co Vás zaujme, avšak porovnávejte cenu dle váhy a kvality zlata, abyste se nenechali nachytat.

Zásadním atributem pro cenu šperku je i náročnost jeho výroby. Existuje mnoho způsobů vytvoření zlatého šperku. Zlatníci většinou musí vytvořit zlatnické formy, modely daného výrobku a mnoho dalšího. Dále zde musí uchytit diamant, aby právě dával tu nejlepší brilanci. Při zakázkové výrobě šperků s Vámi kvalitní zlatník několikrát konzultuje přesný vzhled šperku a vhodnost různých diamantů.

Diamant

Diamant je jeden z nejtvrdších známých přírodních materiálů, nerostů. Jedná se o krystalickou formu uhlíku tvořící se při velmi vysokých teplotách mezi 900°C až 1300°C a velkého tlaku mezi 4,5 až 5 GPa ve svrchní části zemského pláště.

Broušenému diamantu se odborně říká briliant. Briliant je vybroušený do zvláštní formy s mnoha ploškami tak, aby vznikl unikátní lesk typický právě pro briliant.

Hmotnost

Váha diamantů se udává v karátech (ct). Jeden metrický karát je 0,2 gramů. Váha diamantů, které se zasazují do šperků, se udává v setinách až tisícinách karátů.

Cena diamantů roste oproti ceně zlata exponenciálně, tedy v případě, že 1 ct diamant stojí 250.000,-kč, tak 2 ct diamant nebude stát 500.000,-kč, ale například 850.000,-kč.

Barva

Barvu u diamantů rozdělujeme dle více parametrů.

Například:

Přírodní x úměle dobarvovaný Čirý x barevný (fancy) Nejčastěji se člověk může setkat s čirým diamantem. Čirý diamant se ještě rozděluje dále podle barvy abecedně a to:

od „D“ – nejbělejší diamant (prvotřídně bílý)

do „ Z“

Čím je diamant „bělejší“ tím je jeho cena vyšší.

Brus

Broušený diamant se nazýví briliant. Existuje však velmi mnoho brusů, do kterých lze diamant vybrousit. Nejčasteji se setkáváme s:

ROUND – kulatý brus. Nejznáměnšjí a hlavně nejrozšířenější brus, který má 57 faset (plošek), které při správném provedení idálně odráží světlo s největší intenzitou. Ve šperku se nejčastěji používá tento brus, jelikož šperky jsou třpitivé a zářivé.

PRINCESS – čtyřboký brus s ostrými rohy. Má velmi dobrou brilanci. Velmi složitý na vybroušení.

EMERALD „smaragdový brust“ – obdelníkový brust se zkrácenými rohy a širokou plochou, který při pohledu shora připomíná schodiště.

PEAR – diamant vybroušený do tvahu hrušky

HEART – diamant vybroušený do tvahu srdce

Čistota

Každý diamant, jakožto přírodní minerál, je unikátní. Každý diamant má nějaké vady, některé vady jsou vidět pohým okem, na některé vady se musí použít mikroskop. Míra těchto vad (inkluzí) určuje čistotu diamantu. Podle čistoty řadíme diamanty do skupin:

Flawless – diamant neobsahuje žádné vnější ani vnitřní nečistoty viditelné ani při 10 násobném zvětšení. Pro potvrzení této čistoty se používá binokulární mikroskop s osvětlením v temném poli. S těmito diamanty se skoro nesetkáváme, jelikož jsou extrémně vzácné.

IF – diamant nemá žádné inkluze ani při 10 násobném zvětšení

VVS1, VVS2 – Velmi malinké vady, které jsou velmi obtížně viditelné i pod 10 násobným zvětšením

VS1, VS2 – velmi malé inkluze, které lze rozpoznat při 10 násobném zvětšení, pouhým okem však nejdou vidět

SI 1, SI2 – malé inkluze, které lze jednoduše vidět při 10 násobém zvětšení, avšak okem stále skoro neviditelné. Odborník dokáže inkluze najít i pouhým okem

P1, P2 – střední až velké inkluze viditelné pouhým okem. Dané diamanty mývají právě kvůli těmto inkluzím i malinko horší brilanci, avšak šikovný zlatník dokáže i takovýto diamant zasadit tak, aby byla brilance šperku veliká.

Pro určení ceny diamant se používají výše uvedené parametry. Bohužel při kombinaci všech výše uvedených parametrů nám vzniká miliony různých kombinací diamantů a samozřejmě jeho ocenění je o to těžší. Profesionální obchodníci používají k zjištění ceny diamantu RAPAPORT PRICE LIST (dále jen Rapaport), což je první ceník diamantů, který založil Martin Rapaport. Vychází každý pátek a jsou zde uváděny ceny diamantů, které jsou zobchodované na burzách. Rapaport je hlavním ukazatelem cen broušených diamantů. Jsou zde uváděny všechny výše uvedené parametry v různých kombinacích a je uváděn v amerických dolarech. Po chvilce se i laik dokáže v Rapaportu vyznat.

Do šperků mnoho zlatníků zasazuje také zirkon, avšak zirkon má mnohem horší brilanci. Zirkon má také horší vlastnostvi než má diamant, ale jeho cena je mnohonásobně nižší. Zirkon je jenom náhražka diamantu.

 

https://boolerdiamonds.com/co-ovlivnuje-cenu-sperku/


Proč diamant ?

Proč diamant ?

booleradmin Proč diamamnt 9. 11. 2018 |

Proč investovat do diamantů? Diamanty o hmotnosti okolo jednoho karátu mají roční navýšení hodnoty až 3%, dvou až tří karátové diamanty až 10%, větší až 25 ročně. Jak poznám svůj diamant?

Díky čtyřem faktorům – 4C – je možno broušené diamanty – brilianty zcela přesně popsat.

Každý z nich je nenapodobitelný vzhledem, k. množství a růzností inkluzí (vnitřní čistota) povrchových, vad, poškození brusem, rostoucími liniemi, nepravidelností brusu….

V neposlední řadě i různými úpravami vzhledu, na který se některé firmy specializují (což není závadou pokud cena takového kamene odpovídá zkutečnosti. Cena za kvalitní diamant není malá, proto je dobré vybrat si svůj diamant u odborníka, který vám bude schopen opravdu poradit. Ne vždy je třeba vynakládat hodně peněz. Ne vždy za hodně peněz dostanete kvalitu!

https://boolerdiamonds.com/proc-diamant/

 

 


Proč syslit zlato a diamanty.

 

Proč syslit zlato a diamanty

booleradmin Proč diamamnt 6. 12. 2018 .

Historie nám již mnohokrát dokázala, že je dobré mít u sebe hodnoté, rychle likvidní a hlavně jednoduše přenositelný majetek. Mohli bychom Vám vyprávět hned několik příběhů o lidech, které zachránilo vlastnictví šperků a diamantů, ale mnoho z nich ilustrují filmy Schindelerův seznam režiséra Stevena Spielberga či Habermannův Mlýn řežíséra Juraje Herze a další. Tyto filmy zřetelně a jasně ukazují, kolik lidí bylo zachráněno díky zlatým a diamantovým šperkům.

V určitých životních situacích si sebou nemůžete vzít ani dům ani pozemek dokonce ani drahý obraz. V případě, že musíte velmi rychle opustit své domovy z jakéhokoliv důvodu, je opravdu dobré mít u sebe něco malého avšak s velkou hodnotou.

Mnohdy diskutovaná uprchlická krize je toho důkazem. Mnoho generací rodinných příslušníků současných uprchlíků hromadili po staletí zlato a drahé kamení tedy velké hodnoty v malých věcech.

V evropě funguje velmi spotřební společnost, která nakupuje a následně kolikrát i nespotřebuje velké množství zboží, které poté končí v poplenicích a nepřináší absolutně žádný užitek nebo minimální. Odpovězte si sami, kolik Vašich Vánočních dárků skončí bez užitku v šuplících nebo dokonce v popelnicích.

Z výše uvedeného plyne poučení, že vedle běžného konzumního života je dobré se věnovat zabezpečení svého a svých blízkých.

https://boolerdiamonds.com/proc-syslit-zlato-a-diamanty/


Záležitost pro gentlemany.

 

SVACH´S OLD WELL WHISKY

Rok se s rokem sešel a máme za sebou zásadní rok v historii Svach´s OLD WELL Whisky. Vydali jsme první sérii destilátů s názvem Single Malt Spirit Histry begins, který zrál 12 měsíců v dubovém sudu po Jack Daniel´s. Tato unikátní kolekce čítala 217 láhví a až na poslední kusy, které jsou ještě k mání v recepci hotelu, je téměř vyprodána. Přes své mládí však mnohé zažila. První láhev byla vydražena v aukční sini ve Velké Británii a podívala se i do Skotska, kraje svých předků, kde se jí dostalo cti a byla ochutnána přímo palírníky z destilérky Aberfeldy. Jen tak dál, dalo by se říci. Všichni z našeho whisky týmu ale víme, že jsme teprve na začátku a na úspěchu naší whisky musíme stále pracovat a být trpěliví. Protože až čas ukáže! Letos na podzim se opět můžeme těšit na pokračování, a to druhou sérii s názvem Single Malt Spirit History continue. Avšak o jaký destilát půjde a z jakého sudu bude, to zatím neprozradíme. Víme jen, že půjde o destilát, který zrál v sudu 24 měsíců.

Distillery master, Lukáš Andrlík

https://www.svachovka.cz/destilerka/objednavky-a-zavoz

LIQUI B - ZÁMECKÝ LIHOVAR A PIVOVAR BLATNÁ

V samé blízkosti blatenského zámku postavil baron František Hildprandt roku 1812 cukrovar, přestavěný v roce 1885 na lihovar. Od té doby se traduje výroba jak lihu, tak konečných výrobků, především ovocných destilátů. Po druhé světové válce byl lihovar začleněn do Západočeských lihovarů. V rámci restituce přešel zpět do vlastnictví rodiny Hildprandtů. Snahou majitelů je navázat na rodinné tradice a podle rodinných receptů vyrábět vysoce kvalitní destiláty. V současné době patří naše firma k největším výrobcům a vývozcům ovocných destilátů v ČR. Areál v blízkosti zámku Lnáře slouží k výrobě surového lihu, který se používá jako základ pro výrobu bylinných likérů a vodky. Areál v blízkosti zámku Blatná pak pro samotnou výrobu ovocných destilátů. Ten byl v roce 2002 postižen povodněmi, avšak za vynaložení značného úsilí ze strany majitelů a zaměstnanců byl opraven a zmodernizován. Za vynaložení značných investic je výroba vybavena nejmodernější technologií, která umožňuje růst produktivity a především zachovat špičkovou kvalitu našich destilátů.

 

https://www.liquib.cz/

LITTLE URBAN DISTILLERY

Někdy na jaře 2017 mi poprvé prošla hlavou idea vyrábět vlastní gin. Měl jsem za sebou asi dvouleté období, kdy jsem nebyl spokojen s tím, co dělám. Nedokázal jsem to dělat naplno, nedokázal jsem do toho dát srdce. Hledal jsem prostor pro vlastní realizaci. Sešlo se to s obdobím, kdy jsme prodávali dům, a já mohl počítat s nějakou korunou do rozjezdu. Vzhledem ke své povaze, ale i k nepříjemným zkušenostem se spoluprací s předchozími partnery, jsem přemýšlel o něčem, kde bych nemusel být závislý na dalších lidech. Ze všech možných variant mi vycházelo, že to, co by mé potřeby splnilo, je vlastně řemeslo. Jenže když je člověku padesát, tak je složité začínat s něčím, pro co vlastně ani není vyučen. ZA INSPIRACÍ V takovém rozpoložení jsem narazil na reportáž z nově otevírané destilérky na gin v Anglii. Okamžitě mě to jako milovníka ginu nastartovalo a asi tak tři měsíce trvalo hledání technologických, legislativních a ekonomických informací, abych věděl, zda má vůbec cenu se tomu věnovat a zda to má šanci na komerční zhodnocení – potřeboval jsem nejen zábavu, ale i práci. PO HLAVĚ, ALE NAPLNĚNÝ V létě 2017 jsem se rozhodl. Vše jsem vsadil na jednu kartu a začal se naplno věnovat tomu, v co věřím, o čem jsem přesvědčen, že mne naplní, a co třeba časem předám i potomkům. Zní to možná nabubřele, ale já to tak cítím. Vše, co jsem musel nastudovat a vyzkoušet, možná popíšu jindy, ale zkrátka jsem si nedokázal představit to všechno, co mne čeká. Každopádně, nejhodnotnější z hlediska získávání zkušeností a vědomostí byly moje výlety do Anglie. V několika destilérkách jsem měl možnost sbírat základní zkušenosti a nasát důležité informace. Mimo to jsem tam vypálil i svůj úplně první gin!

http://littleurban.cz/


Whiskey Wealth Club Distillery Tour.


Wirex - nové a vylepšené řešení hybridního bankovnictví.


Investice Diamant vs Nemovitost.

 

Booler Nezařazené 25. 7. 2019 |

V tomto článku bychom chtěli porovnat 2 investice. Investice do diamantů a investice do nemovitosti za účelem pronájmu. Budeme porovnávat byt v městě se 100.000 obyvateli v hodnotě 1.000.000,-kč (50 m2) a investiční diamant v hodnotě 1.000.000,-kč

 

                           Investice do diamantů           Investice do nemovitosti

---------------------------------------------------------------------------------------------

Pořizovací cena          1.000.000,-kč                           1.000.000,-kč

---------------------------------------------------------------------------------------------

Nutné náklady

při pořízení                      žádné                       4% daň z nabytí nemovitosti

---------------------------------------------------------------------------------------------

Nutné roční náklady        žádné                              Daň z držby nemovitosti                                                                                          (dle obce)

---------------------------------------------------------------------------------------------

Dobrovolné  roční náklady         Bankovní bezpečnostní          Opravy,

                                                          schránka                  rekonstrukce                                

---------------------------------------------------------------------------------------------

Nutné úkony                    Žádné                     Hledat nájemníka, starat se o byt

                                                                         hlídat platby nejemníků,

                                                                       příprava nájemních smluv,                                                                                                     

---------------------------------------------------------------------------------------------

Roční výnos                  4% až 10%                          6% až 10%

                                                                   Nájem 5.000,-kč až 8.000,-kč 

---------------------------------------------------------------------------------------------

Likvidita                       2 až 12 měsíců                   1 až 6 měsíců 

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

  Hodnota nemovitosti, respektive realitní trh má určitou volatilitu, tedy kolísavost. Hodnota nemovitosti se tedy může v průběhu času měnit. Nemovitost můžete kdykoliv prodat, avšak záleží na stavu realitního trhu, za jakou cenu nemovitost prodáte.

 

https://boolerdiamonds.com/investice-diamant-vs-nemovitost/